W listopadzie 2009 zadaliśmy sobie z kolegą to pytanie. Szybkie googlanie zaowocowało listą dojo Aikido, do których mieliśmy niezły dojazd, i których witryny internetowe nie świadczyły na niekorzyść szkół, które reprezentowały.
Tak też się fajnie składa, że chyba każda szkoła oferuje pierwszy trening za darmo, skorzystaliśmy więc z tej możliwości i poćwiczyliśmy sobie w trzech dojo aby się rozeznać „co i jak”.
Krótkie podsumowanie:
Na co zwracać uwagę przy wyborze szkoły?
- dojazd 🙂
- sensei – dobry nauczyciel to podstawa, musi być przede wszystkim cierpliwy, dobrze tłumaczyć techniki i interesować się tym co robią jego uczniowie
- skład grupy, z którą będzie się ćwiczyć – b.dobrze jest, jeśli dorośli i dzieci/młodzież trenują osobno
- uczniowie – jeśli ludzie, z którymi masz trenować ci „nie pasują” – daruj sobie
- warunki… hmm… sanitarne? – gdzie i na czym odbywają się treningi (czy np: mata się nie rozłazi :P), czy jest się gdzie wygodnie przebrać, umyć ręce, odpocząć, zaczekać, skorzystać z toalety
- terminy treningów
- cena – ta jest wszędzie taka sama tj. 100-130 PLN miesięcznie za 2-3 treningi tygodniowo
- warto rzucić okiem na umowę – w części szkół umowę podpisuje się na minimum 2-3 miesiące
Dobrym wyborem jest Centrum Aikido Aikikai w Warszawie pod kierunkiem Romana Hoffmanna 5 dan. Zdarzyło mi się spotkać sensei Hoffmanna (na co dzień treningi grupy początkującej prowadzi sempai Jacek Rogala – bardzo dobry nauczyciel) i robił na mnie pozytywne wrażenie (polecił mi zrobić kilka kółek wokół sali z dwoma 15kg baniakami na wodę ;-)).
Warto też wspomnieć, że 5 dan to zdaje się obecnie najwyższy stopień w Polsce, a Centrum Aikido Aikikai to jedna z większych szkół w naszym kraju.