Jak skonfigurować xdebug’a z NetBeans na (k)ubuntu

NetBeans logo

 1. Po pierwsze musisz go zainstalować: sudo apt-get install php5-xdebug
 2. Po drugie uzupełnić jego plik konfiguracyjny (Kubuntu 12.04): sudo vim /etc/php5/apache2/conf.d/xdebug.ini lub (od Kubuntu 13.10) sudo vim /etc/php5/mods-available/xdebug.ini o parametry: xdebug.remote_enable=1
  xdebug.remote_handler=dbgp
  xdebug.remote_mode=req
  xdebug.remote_host=127.0.0.1
  xdebug.remote_port=9000
  szczegóły tutaj how to configure xdebug netbeans.
 3. xdebug logoPrzyda się restart apache sudo service apache2 reload
 4. Masz już xdebug’a, teraz w NetBeans -> Options -> PHP -> Debugging i tutaj jeśli chcesz odznacz „Stop at First line” jeśli nie chcesz, aby debugger zatrzymywał się automatycznie na pierwszej linii kodu.
 5. Warto też zajrzeć do właściwości swojego projektu (prawym przyciskiem myszy na nazwę projektu -> Properties) i w Run configuration zdefiniować URL projektu, u mnie jest to zazwyczaj „http://nazwa-projektu.dev” – ponieważ tak konfiguruję sobie wirtualki Apache i lubię mieć elegancki adres zamiast domyślnego „http://localhost/nawa-projektu/”
 6. Dobrze jest też zwrócić uwagę na przycisk Advanced (w Run configuration) i zaznaczyć „Ask Every Time”, dzięki czemu po wciśnięciu Ctrl+F5 (start debugging) zostaniesz zapytany(ana) o dokładny URL, jaki chcesz debugować np: „http://nazwa-projektu.dev/search.php?q=szukam” co często oszczędza czas – bo nie trzeba się przeklikiwać przez pół projektu aby otrzymać w QUERY_STRING / tablicy $_GET parametry, od których chcemy zacząć debugowanie.
 7. Ostatnia uwaga, domyślną przeglądarkę, w której NetBeans uruchamia sesję zmienia się w Options -> General -> Web Browser.

EDIT:
W przypadku platformy Windows instalacja Xdebug może wyglądać tak:

 1. Pobierz odpowiednią wersję Xdebug z xdebug.org/download.php
 2. Skrypt na tej stronie xdebug.org/wizard.php podpowie ci co robić dalej jak wkleisz mu wynik phpinfo()
 3. Uzupełnij plik konfiguracyjny o wpisy z punktu 2 ww. listy
 4. Restart Apacza

EDIT 2:
Zobacz też Jak skonfigurować PhpStorm z XDebug.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Informatyka, PHP i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *